Web Sitesi Hit Artırma Yolları Nelerdir?

Web Sitesi Hit Artırma Yolları Nelerdir?

Web sitesi sahiplerinin en çok aklına takılan konulardan birisi de ziyaretçi sayısının nasıl artacağıdır. Bu yazımızda, web sitesi sahiplerinin nasıl daha fazla ziyaretçi alabileceğini açıklayacağız. Uzatmadan başlayalım.

Site Açılış Hızı En Önemli Etken!

Eğer sitenizin daha fazla hit almasını istiyorsanız öncelikle sitenizi optimize etmelisiniz. Bu sayede açılış hızınız artacak ve daha fazla ziyaretçi çekeceksiniz. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

Öncelikle, Google’ın PageSpeed Insights özelliğinden faydalanın. Web sitenizin hızını, bu sayfada ölçebilir ve sitenizi yavaşlatan etkenleri bulabilirsiniz. Sitenizi en çok yavaşlatan faktör, gereksiz ve sıkıştırılmamış dosyalardır. Bu nedenle css ve js dosyalarınızı sıkıştırmanızı, gereksiz css kodlarınızı kaldırmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer yazılımınız WordPress ise yapmanız gereken cache eklentisi indirmektir. Bunu da yönetim panelinden yapabilirsiniz.

Aynı zamanda sitenizde yer alan fotoğrafları da Gzip yöntemiyle sıkıştırabilirsiniz. Bu sayede hızınızı gözle görülür bir şekilde arttırabilirsiniz. Bunu, Cpanel üzerinden gerekli talimatları izleyerek yapabilirsiniz.

Eski ve Hit Almayan Yazılarınızı Kaldırın!

Evet, bu yöntem başta kendi ayağına sıkmak gibi görünse de aslında hiç de öyle değildir. Google’ın üstünde durduğu hususlardan birisi de bilgi kalabalığıdır. Bu nedenle sitenizde yer alan eski ve hit almayan yazıları kaldırın. Bunlar, güncelliğini kaybetmiş veya arama almayan yazılar olabilir. Bu yazıları, istatistik eklentisi indirerek ya da hostinginizin yönetim panelinden inceleyerek bulabilirsiniz. İlk etapta, sitenizde 200’den fazla içerik varsa, en az hit alan yazıların %20’sini silmenizi tavsiye ediyoruz. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki, en az hit alan yazıları sildikçe siteniz, Google’ın gözünde bir kademe daha yükseliyor!

Düzenli İçerik Girin!

Google’ın önemsediği hususlardan birisi de düzenli içerik girişidir. Eğer hitlerinizin azaldığınız düşünüyorsanız, Google Trends araştırması yaparak en çok aranan kelimelerden odaklanan bir yazı hazırlayabilirsiniz. Kısa sürede azalan hitinizi tekrar kazanacaksınız. Aynı zamanda eklenen içeriklerin görsellerinin de özgün olması çok önemlidir.

Bülten Oluşturun!

Özellikle halihazırdaki ziyaretçilerinizin sitenizi daha sık ziyaret etmesi için e-posta bülteni oluşturun. Bu sayede yayınladığınız her yazıdan, bültene kayıt olan ziyaretçilerin haberdar olacaktır. Yapılan araştırmalarda e-posta bildirimlerine dönüş oranının %20 olduğu görülmüştür. Yani sitenizin yeni yazılarından e-posta yoluyla haberdar olmak isteyen bin kişi varsa, her yeni yazıda fazladan 200 hit alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir