Web Sitesi Açmak İçin Ne Yapmalı?

Web Sitesi Açmak İçin Ne Yapmalı?

Bir web sitesi açacaksınız ve nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? O halde kesinlikle doğru yerdesiniz. Bu yazımızda, web sitesi açmak için nelerin yapılması gerektiğini anlatacağız. Başlayalım.

Alan Adı ve Hosting Seçimi

Öncelikle, alan adı ve hostinginizi aldığını farz edelim. Bu sayede, domaininizi bağlayacağınız bir barındırıcınız yani içi boş bir internet siteniz var demektir. Bu, arsa satın almaya benzer. Artık üzerine bir şeyler yapabilirsiniz demektir. Web sitesi açmak için artık temel gereksinimleri karşıladınız demektir. Eğer alan adı ve hosting almadıysanız, ilk etapta bir hosting firmasından alan adı ve hosting paketi satın alabilirsiniz.

Her bina temelden başlar. Bu nedenle, öncelikle altyapınızı belirlemek zorundasınız. Dilerseniz sıfırdan özel bir web sitesi de oluşturabilirsiniz ancak yeni başlayanlar açısından tavsiyemiz hazır yazılımlardır. Bu hazır yazılımlar arasında; WordPress, Joomla, phpBB, SMF vb. yer almaktadır. Ücretsiz bulabileceğiniz gibi ücretli de bulabilirsiniz. Aynı zamanda bu yazılımları siteye eklemek çok kolaydır. Yine de sitenize ekleyemezseniz, hizmet sağlayıcınızdan da bu desteği alabilirsiniz.

WordPress örneğinden devam edelim çünkü internetin %60’a yakını bu yazılımdan faydalanır. Yazılımı yüklemek için WordPress ana sayfasından gerekli dosyaları indirebilir ve FileZilla aracılığı ile sitenin bulunduğu dosyalara ekleyebilirsiniz. Eğer bu aşamalar hakkında bilginiz yoksa, hostingi satın aldığınız firma ile iletişime geçin. Ticket atarsanız firma, sizin için WordPress kurulumunu yapacaktır.

Eğer yazılım kısmı bittiyse tamam demektir. Şu an siteniz, “Hello World!” isimli bir yazıdan ibaret demektir. Bu da, artık sitenizde bir şeyler yayınlayabileceğiniz anlamına gelir. Bu aşamaya gelmeden önce sitenizin konseptini belirlemeniz, zaman kaybetmenizi de engelleyecektir. Daha sonrasında tema seçme ve özelleştirme işine girişebilirsiniz.

Site Özelleştirmeleri ve Kayıt İşlemleri

Web sitesi açmak için ilk etap tamamlandı. Artık ara yüz düzenlemelerine başlayabilirsiniz. Bu aşamada; sitenizin logosu, sloganı, renkleri ve yayın konsepti belirlenmiş olmalıdır. Yazı bakımından siteniz boş olsa da, artık başka bir ihtiyacınız kalmamış demektir. Bu aşamada, blog sayfanızda paylaşım yapabilir halde geldiniz.

Blog sayfanızı aktif hale getirdikten sonra yapmanız gereken şey, düzenli olarak yazı eklemektir. Ancak dikkatli olun; eğer yazılarınızı emek vermeden başka sitelerden alırsanız bu size iki açıdan pahalıya patlayabilir. Hem Google gibi arama motorlarının gözünden düşersiniz hem de telif sorunlarıyla başınız derde girebilir. Bu nedenle yazacağınız yazılar kesinlikle özgün olmalıdır. Özgün yazılar, düzenli aralıklarla ve özgün görsellerle siteye eklendiğinde, yavaş yavaş okuyucu çekmeye başlarsınız. Bu noktada, sitenizin istatistiklerini takip etmeniz gerekir.

İşte bu aşamada devreye giren şeyler, eklentilerdir. Sitenize, hem güvenliği sağlamak hem istatistik hesaplamak hem de kullanıcı odaklı olanaklar sunmak için eklentiler ekleyebilirsiniz. Bu sayede hem gelen gidenin hesabını yapabilir ve kaynağınızı daha iyi keşfedebilirsiniz hem de kullanıcıları sitenizde daha uzun süre tutabilirsiniz. Bu işlemlere ek olarak, Google’a sitenizi kaydedebilirsiniz. Bunun için hem ping atabilir hem de sitenizi Search Console’a kaydedebilirsiniz. Bu sayede, sitenizde ileride yer alabilecek her türlü sorunu Google’ın uyarılarıyla çözebilir, yazıların hızlı indexlenmesini sağlayabilirsiniz.

Web Sitesi Açmak İçin Son Adım

İşte ilk kısım bu kadar. Tüm bu işlemler, bir haftadan kısa bir sürede halledilebilir ve bir haftada aktif bir siteye sahip olabilirsiniz. Yapmanız gereken şey, sonuna kadar kararlı olmaktır. Web sitesi açmak için son adım ise, sosyal medya hesaplarını oluşturmak ve yazılarınızı gruplarda, sayfalarda paylaşmaktır. Artık ziyaretçilerinize de kavuşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir