Nokia Neden Battı? Nokia ve Akıllı Telefon Pazarı

Nokia Neden Battı? Nokia ve Akıllı Telefon Pazarı

Bir zamanların efsanevi telefon üreticisi Nokia, uzun zamandır adından söz ettirmiyor. Akıllı telefon sektöründe esamesi olmayan bu şirket, bir zamanlar telefon piyasasının deviydi. Ancak teknoloji, bir insan vücudu gibi sürekli olarak devinim halindedir. Bu devinime ayak uyduramayan Nokia, sektördeki koltuğunu kaybetmek zorunda kaldı. Bu noktada kullanıcılar da Nokia neden battı veya Nokia neden çöktü sorusunu sormaya başladılar. Ancak Nokia’nın sadece akıllı telefon pazarında olmadığını da söylememiz gerekir. Gelin şimdi detaylı olarak Nokia’nın akıllı telefon pazarındaki çöküşünün nedenlerine bakalım.

Nokia Neden Battı?

Nokia’nın akıllı telefon pazarında iyi bir yer tutamamasının en büyük nedeni şüphesiz kullandığı işletim sistemidir. Şirketin kendisi de geç de olsa bu işletim sisteminin ne kadar gereksiz olduğunu fark etmiştir. Ancak iPhone ve Android işletim sistemlerinden de eski olan bu işletim sistemi, kullanıcının istediği şeylere hitap edemiyordu. Bu yüzden kullanıcılar satın alma konusunda cimri davranıyordu. İşte Nokia’nın düşüşü, 2000’li yılların ortasında zirve seviyelerdeydi.

Bir diğer eksik de Nokia telefonlarının yazılım konusunu es geçmesiydi. Günümüz akıllı telefon trenlerine ayak uyduramayan şirket, yazılımdan çok donanımsal özelliklere kafayı yordu. Haliyle bu durum, eski model telefonların yeni model kasalara sahip olmasına neden oldu. Kullanıcı, şık ama düşük işlevli telefonları tercih etmek yerine Samsung’a kaymaya başladı. Birkaç yıl içerisinde Samsung, neredeyse tüm müşterisini Nokia’dan almaya başladı. Nokia telefonları ise üretimi durdurmaya yakın seviyelerde satmaya başlamıştı.

2000’li yılların başında Nokia telefonları. Nokia neden battı?

2000’li yıllar, teknolojinin farklı bir boyut aldığı yıllardır. Ayrıca reklam sektöründe de farklı gelişmelerin yaşandığı bu yıllarda telefon reklamları çok dikkat çekiyordu. Yeni yeni özellikler herkesin merak konusuydu. Ancak Nokia, reklam sektöründe hala 90’lı yılların modasında kalmıştı. Bu nedenle yanlış reklam stratejisi, düşük satışlara neden oldu. Akıllı telefon pazarı her sene katlanarak artarken Nokia’nın bu pazardaki payı sürekli düşüşteydi. Bu nedenle Nokia neden battı sorusunun da aslında cevabını görebiliyoruz.

İlginizi çekebilir: iPhone Telefonlar Neden Pahalı?

Nokia Hala Pazarda mı?

Güncel olarak hala telefon üretimi yapan Nokia, en son sene başında (2020) yeni bir akıllı telefon modeli duyurdu. Ancak bir defa sektörden düştüğü için eskisi gibi rağbet görmeyen Nokia telefonları, bir dönemin kalbinde taht kursa da yeni nesle hitap edemedi. Teknolojiye her anlamda ayak uyduramayan bu şirket, ufak gibi görünen hataları yüzünden büyük kayıplar yaşadı ve şimdi kendi çapında satışlara devam ediyor. Bu nedenle Nokia neden battı sorularına da verilebilecek en iyi cevap şudur: Nokia, akıllı telefon teknolojisinin gereksinimlerine ayak uyduramadı ve rakipleri onu alt etmeyi başardı. Ancak Nokia, günümüzde hala telekominikasyon alanında çalışmalarına devam etmekte ve yeni telefon modelleri de duyurmaktadır. Yani Nokia’nın başarısız olması, battığı anlamına gelmemektedir.

Kaynak: Gokbilimi.Net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir