iPhone Telefonlar Neden Pahalı?

iPhone Telefonlar Neden Pahalı?

Iphone telefonları, pahalı olmalarıyla bilinir. Özellikle de birçok insan tarafından değerinin çok çok yukarısında satıldığı düşünülen iPhone telefonları, eski model dahi olsa fiyatlarını korumaktadır. Zira 2021 yılı itibari ile en alt model telefonlar bile 4 bin lira üzeridir. Tabii bu durum Türk lirasının değeri nedeniyle böyle olsa da, dolar bazında da Iphone telefonları diğer telefonlardan daha pahalıdır. En dikkat çeken durum ise son çıkan telefonlardan birisi olan iPhone 12’nin Türkiye fiyatları. 15 bin lira bandında gezen fiyatlar cep yakmaya hala devam ediyor. Iphone 12 çıkmasına rağmen yüksek fiyatını koruyan X modeli ise, orta gelirli insanlar için ikinci el dışında alıma uygun görünmüyor. Peki Iphone telefonlar neden pahalı biliyor musunuz? Bu soruyu soran tek biz değiliz. Zira bu eleştirilere Apple markası tarafından bir cevap geldi. Gelin şimdi detayları inceleyelim.

Iphone Telefonları Neden Pahalıdır?

Geçtiğimiz yıl bir televizyon programında açıklamalarda bulunan Apple’ın patronu Tim Cook: “Herkes için bir iPhone yapmak istiyoruz. Bu her zaman bizim hedefimiz oldu ve hatta daha düşük fiyatlara sahip birkaç iPhone’umuz var. Ama eğer bu telefona bakarsanız (iPhone Xs) inanılmaz bir kamerası var ve bir akıllı telefonda kullanılan en küçük ve en güçlü yongaya sahip” demişti. Bu açıklamadan çıkaracağımız sonuç, iPhone kullanıcılarının fiyatları yükseltmede payları olduğudur. Ucuz ve kaliteli telefonları olduğunu da açıklayan Cook, kullanıcıların daha pahalı ve daha lüks telefonları kendilerinin isteği üzeri kapalı bir şekilde dile getirmişti. Peki işin aslı nedir?

iPhone telefonlar neden pahalı

İşin aslı şu ki Cook bir yerde haklı. Gerçekten de iPhone telefonlarından beklenen kalite ve işlevsellik, fiyatlardaki artışın ana nedenlerinden birisi. Ayrıca Cook’un bir diğer açıklaması da akıllı telefon pazarında imalat konusunun ucuz olmadığını kanıtlıyor. Çıktığı programda kendisi şunları söylemişti: “Telefonunuz dijital kameranızın yerini aldı. Müzik çalarınızın yerini aldı. Video oynatıcınızın yerini aldı. Tüm bu farklı cihazların yerini aldı. Dolayısıyla, ürün gerçekten çok önemli ve insanların en yenilikçi ürüne sahip olmak istediklerini öğrendik. Ve bunu yapmak çok ucuz bir şey değil”

Bu açıklamaları göz önüne aldığımızda iPhone telefonlar neden pahalı sorusunun cevabını şöyle özetleyebiliriz: Kalite ve kullanıcıların talebi. İphone telefonlarının bu pahalı fiyat aralıklarında yüzmesinin devam edeceği görüküyor. Lüksün ve zenginliğin belirtisi olan iPhone telefonları, birçok kullanıcı için farklı bir boyutta. Özellikle de arkadaş çevresinde farklı bir hava katan iPhone telefonları, insanlar ve teknolojik masraflardan dolayı bu kadar pahalı görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir