İhracat Nedir? Nasıl Yapılır?

İhracat Nedir? Nasıl Yapılır?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte makineleşme süreci oldukça hızlandı. Bunun yanı sıra dünya çapındaki savaşların da sona ermesiyle ülkeler arası ticaret hacmi her yıl katlanarak artmaya başladı. Bu durumda ithalat ve ihracat değerlerinin de arttığını rahatlıkla görebiliyoruz. Peki ihracat nedir? Ülkeler neden ihracat yapar hiç düşündünüz mü? Eğer bu soruya cevap arıyorsanız yazımızı sonuna kadar okumanızda fayda var. Öncelikle ihracatın ne olduğuyla başlayalım.

  1. İhracat Nedir?

Türkçe “dışsatım” olarak da bilinen ihracat, bir malın diğer ülkelere yabancı para (döviz) karşılığında satılmasıdır. Bu sayede ülkeler ürettikleri fazla ürünleri diğer ülkelere pazarlamaktadır. Satış sonrasında ise karşılığında döviz alan ülkeler, ekonomik anlamda ellerini güçlendirirler. Ülkenin satmayı planladığı ürünün uluslararası pazarda rekabet gücü, döviz kuruyla da doğrudan doğruya ilintilidir. Yani güçlü bir para birimine sahip olan ülke, uluslararası pazarda da pazarlayacağı ürünü yüksek rekabetle satmaktadır.

İhracat amacıyla üretilen ürünler, diğer ülkelere satıldığı zaman ekonomik anlamda getirisi de yüksek olacaktır. Ülkemizde ise en çok ihraç edilen ürünler; fındık, kiraz, üzüm, domates, karpuz ve ceviz gibi ürünlerdir. Yani ülkemizde daha çok tarımsal ürünlerin ihraç edildiğini söylemek yanlış olmaz. Almanya, ABD, İngiltere ve Japonya gibi ülkeler ise daha çok teknolojik ürünleri ve sanayi ürünlerini uluslararası pazarda satışa sunmaktadır.

  1. Ülkeler Neden İhracat Yaparlar?

İhracat nedir? sorusunu böylece yanıtlamış olduk. Peki ülkeler neden kendi kendi üretimlerini dış ülkelere satıyor? Bu sorunun birçok cevabı bulunmaktadır. En basit cevap ise, ülkelerin ellerindeki fazla bulunan ürünü dövize çevirme ihtiyacıdır. Zira ülkeler ellerindeki fazlalığı satamazsa bu ürün heba olacaktır. Özellikle de tarım ürünleri gibi kısa sürede işlevini kaybeden ürünleri bu duruma örnek gösterebiliriz.

Bir diğer popüler cevap ise iklimdir. Türkiye gibi 4 mevsimi yaşayan ülkelerde tarım ürünleri bol bulunur. Bu ürünler ülkedeki iç pazarı doyurduğu zaman dış pazara sunulmalıdır. Öte yandan kurak topraklara sahip soğuk ülkeler, ihtiyaç duyulan tarımsal ürünler kendileri yetiştiremezler. Bu nedenle tarımsal ürünleri dışarıdan almak zorunda kalırlar. Bu da arz-talep dengesini oluşturur. Tarım ülkesi, ürünlerini satmak isterken tarım ürünleri üretimi bakımından zayıf olan ülkeler ise bu ürünleri almak ister. Türkiye Rusya arasındaki domates ve elma gibi tarım ürünleri ticaretini Türkiye ihracatına örnek gösterebiliriz.

İhracatı doğuran bir diğer durum da ülkelerin gelişmişlik düzeyidir. Türkiye gibi ülkeler, sanayi açısından yeteri kadar gelişmiş değildir. Bu nedenle özellikle de savunma sistemleri gibi ürünleri daha gelişmiş ülkelerden almak zorunda kalırlar. Ek olarak Çin gibi üretimin yüksek seviyelerde olduğu ülkelerden envai çeşit ürün satın alırlar.

  1. Ülkeler İhracat Yapmazsa Ne Olur?

İhracat demek, ticaret demektir. Bu nedenle ülkeler iklim ya da gelişmişlik düzeyi nedeniyle yeteri kadar üretemediği ürünleri diğer ülkelerden almak zorundadır. Eğer satın almazlarsa halkın refah düzeyi azalır, ülke içerisinde sorunlar meydana gelebilir. Örnek olarak Türkiye’nin Rusya ve ABD’den ihraç ettiği savunma sistemlerini gösterebiliriz. Eğer bu sistemler satın alınmazsa ülkenin bütünlüğünü korumak güçleşebilir. Bunu bilen ülkeler de kendi ürünlerini pazarlamak için ülkeler arası ilişkileri sıcak tutmaya çalışır. Bu nedenle aralarında sıcak dış politikaya sahip ülkeler, ticaret hacmini de yükseltmektedir.

  1. İhracatın Avantajları Nedir?

Ülkeler ihracat yaparak güçlenirler. Eğer ihracattan fazla ithalat yapılırsa dış ticaret açığı meydana gelir. Bu durumda ülke, ekonomik anlamda bağımlı bir ülke olma yoluna girebilir. Eğer ülkeler uluslararası pazarda rekabet oluşturmak istiyorsa ithalat oranı yüksek ürünleri üretmelidir. Bu nedenle Çin, en bilindik ülkelerdendir. Ciddi bir ihracat seviyesine sahip olan Çin, bu sayede son yılların en hızlı seviyede gelişen ülkelerinin başında gelmektedir. Kısaca ihracatın en büyük avantajı, ülkeyi önce ekonomik anlamda sonra da bütün olarak kalkındırmasıdır.

Bir diğer avantaj ise ülkeler arası dostluğu pekiştirmesidir. Ticaret ilişkileri gelişmiş olan ülkelerin sosyal ilişkileri de gelişir. Böylece ülkeler arası dostluklar sıkı bir hal alır. Bu duruma örnek olarak ABD ve Suudi Arabistan arasındaki silah alışverişini örnek gösterebiliriz. Bu sayede iki ülke arasındaki politik ilişki, ekonomik ilişki sayesinde ayakta kalmaktadır. Türkiye ve Almanya arasındaki dostluğu da bu anlamda örnek olarak gösterebiliriz. Zira Türkiye’nin en çok ihtalat ve ihracat yaptığı ülkelerin başında Almanya gelmektedir.

  1. Ambargo Nedir?

Ticaretle doğrudan ilişkili bir kelime olan ambargo, bir ülkeye malın satılmasını engellemektir. Yani ihracatı durdurmak ve engellemektir. Bu durumda ambargo uygulanan ülke, ihtiyaç duyduğu ürünü ya temin edemez ya da başka ülkelerden temin etmek zorunda kalır. Her iki durum da ülke adına olumsuz bir iz bırakır. Türkiye’nin Kıbrıs Olayı sırasında ABD’ye karşı tavır alması sonucu ABD, Türkiye’ye ambargo uygulamıştır. Bu ambargo nedeniyle halk, ihtiyaç duyduğu ürünleri pazarda yeteri düzeyde bulamamıştır. Bu ürünlerin temel ihtiyaç malzemeleri olması ise durumu daha da vahim bir hale getirmiştir. Sonuç olarak halk, istedikleri ürünlere ulaşmak için uzun kuyruklar beklemek zorunda kalmıştır ve kara borsacıların eline düşmüştür. Bu nedenle ihracat, bir ülke için hayati bir durumdur ve bir ülkeye uygulanan ambargo sonucu o ülkenin gücünü zayıflatmak mümkündür.

  1. Türkiye’nin İhracattaki Dostları

Türkiye, sınır komşuları ile limoni ilişkilere sahip bir ülkedir. Özellikle de Yunanistan ve Ermenistan gibi ülkelerle yapılan ticaret, neredeyse sıfır seviyesindedir. 90’lı yıllarda Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki yaşanan gerginlikler sonucu Türkiye, Ermenistan’la olan kara bağlantısını kapatmıştır ve Ermenistan’a ambargo uygulamıştır.

Türkiye’nin son 10 yılda en çok ihracat yaptığı ülkelerin başında; Almanya, Birleşik Krallık, Irak, İtalya ve ABD gibi ülkeler gelmektedir. Aynı zamanda en çok ithalat yaptığı ülkeler de bu ülkelerdir. Türkiye, bir tarım ülkesi olarak bilinir. Bu nedenle en çok ihraç ettiği ürünler tarım ürünleridir. Ceviz, fındık, çay, elma ve kiraz, en çok ihraç edilen ürünler arasındadır. En çok ithal edilen ürünler ise teknolojik ürünler ve sanayi sektörüne ait ürünlerdir.

Bu yazımızda, ihracat nedir? İhracat nasıl yapılır? gibi soruların cevaplarını aradık. Umarım bu yazı sizler için faydalı olmuştur. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir