Güneş Sisteminde Kaç Gezegen Var?

Güneş Sisteminde Kaç Gezegen Var?

Güneş Sistemi, bir yıldız sistemi olarak pek çok gezegen ve uydu barındırmaktadır. Bu gök cisimleri, bir yörünge üzerinde simetrik ya da asimetrik olarak hareket etmektedir. Dünya da bu gök cisimleri arasında yer almaktadır. Peki Güneş Sisteminde kaç gezegen var? Bu rehberimizde Güneş Sistemi hakkında tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Güneş Sistemi’nde Kaç Gezegen Var?

Güneş Sistemi içerisinde keşfedilmiş 8 adet gezegen bulunmaktadır. Bunlar Güneş’e mesafelerine göre:

  1. Merkür
  2. Venüs
  3. Dünya
  4. Mars
  5. Jupiter
  6. Satürn
  7. Uranüs ve
  8. Neptün’dür.

Bu gezegenlerden ilk dördü, karasal gezegen olarak sınıflanmıştır. Zira yüzeyleri karasaldır. Aynı zamanda bu gezegenler, Güneş ile Asteroit Kuşağı arasında yer aldıkları için iç gezegen olarak da sınıflanmıştır. Yani ilk dört gezegen hem karasal hem de iç gezegendir.

Diğer dört gezegen ise gaz devi olarak bilinmektedir. Çekirdekleri hariç katı bir yüzeyleri yoktur. Bu nedenle gezilmesi de mümkün değildir. Ek olarak bu gezegenler, Kuiper Kuşağı ile Asteroit Kuşağı arasında yer almaktadır. Bu gezegenlere ise dış gezegen adı verilmiştir.

Güneş Sisteminde Kaç Gezegen Var? Cevap: 8

Güneş Sistemindeki En Büyük Gezegen Hangisidir?

Eğer yarıçap olarak en büyük gezegeni arıyorsak, cevabımız Jupiter’dir. Zira Jupiter, boyutu ile neredeyse ufak bir yıldız izlenimi uyandırır. Jupiter, büyük ölçüde hidrojen ve helyum gazı içermektedir. Tıpkı bir yıldızın yapısında gördüğümüz gibi, Jupiter’de de benzer değerleri görürüz. Bu nedenle Jupiter’e olgunlaşmamış yıldız da diyebiliriz.

Güneş Sistemindeki En Uzak Gezegen Hangisidir?

En uzak gezegen, Neptün’dür. Neptün ise yüzeyindeki gazlar nedeniyle okyanusu andıran bir görüntüye sahiptir. Ancak bazı insanlar hala Plüton’un en uzak ve en ufak gezegen olduğunu tahmin eder. Fakat durum böyle değildir. Zira Plüton, Ulusal Astronomi Birliği’nin 2006’da aldığı karar neticesinde cüce gezegen olmuştur.

Plüton Neden Gezegen Değildir?

Çünkü Plüton, gezegen olabilecek kadar kütleye sahiptir. Kütlesel olarak, Ay ile yakın bir değere sahiptir. Ek olarak uydusu Charon, neredeyse Plüton kadar büyüktür. Bir diğer durumda ise Plüton, yetersiz kütlesi nedeniyle çevresindeki enkazı temizleyememektedir. Bu durum, Plüton’un cüce gezegen olarak sınıflanmasına neden olmuştur.

En Küçük Gezegen Hangisidir?

En küçük gezegen, Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür’dür. Merkür, atmosferi olmayan bir gök cismidir. Bu nedenle gündüz ve gece yüzey sıcaklıkları arasında yüzlerce derece fark bulunur. Neredeyse tamamen Güneş tarafından harap olmuş bu gezegen, insan yaşamına da izin vermemektedir. Merkür’ün büyük bir kısmı, çekirdeğinden oluşmaktadır. Güneş’in önümüzdeki birkaç milyar yıl içerisinde aşırı büyümesi de Merkür’ün Güneş tarafından yutulmasına neden olacaktır.

Güneş Sisteminde kaç gezegen var sorusunun cevabını, ek bilgiler ile cevaplamış olduk. Dilerseniz astronomi hakkında daha fazla makale okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir