Google Ne Zaman Kuruldu? Google’ın Tarihçesi

Google Ne Zaman Kuruldu? Google’ın Tarihçesi

İnternete farklı bir boyut getiren Google, 1998 yılında resmen faaliyete geçtiğinde sıradan bir arama motoru değildi. Geçmişinde farklı bir isimle büyük bir başarının devamı olan Google, geçmişten bu güne elde ettiği başarıyı hala sırtlamakta. Gelin şimdi Google’ın tarihçesi hakkında belirli kilometre taşlarına göz atalım.

Google Ne Zaman Kuruldu?

90’lı yılların başında ortaya çıkan ve interneti internet yapan web sitelerinden birisi de Google’dır. Google’ın tarihçesi ise kronolojik olarak şöyle sıralanabilir:

Stanford Üniversitesi’nde okumaya hak kazanan Sergey Brin ve ona okula tanıtmakla görevli olan Larry Page, 1996 yılında Backrub adı altında bir arama motoru kurarlar. Bu arama motoru başta üniversitenin sunucularında barınsa da, kısa sürede sunucuları zorlamaya başlar. İkili, farklı bir sunucuya taşınırken sitenin ne kadar büyük olabileceğini fark ederler. Bu nedenle isimsel anlamda bir değişikliğe de giderler. Bu sayede 10 üzeri 100 anlamına gelen “gugol”dan esinlenilerek Google ortaya çıkar. Bu sırada takvimler 4 Eylül 1998’i göstermektedir. Bu ismin konulmasının nedeni ise tahmin edileceği üzere sitenin çok yüksek sayfa barındırmasıdır.

Sonrasında web sitesi hem webde hem de Stanford veritabanında arama yapılması üzerine iki farklı seçenek sunar. Hem arama motoru hem de başlı başına dizindir aslında ilk başlarda. 2000’li yılların başına gelince sitede 1 milyarı aşkın URL yer alır. Bu yıllarda Google’da müthiş bir dönüm noktası yaşanır. Neredeyse tüm kazançlarını sağladıkları AdWords (günümüzde Google Ads) kurulur ve proje, inanılmaz bir şekilde kazandırmaya başlar. Bunun üzerine istedikleri kaynakları edinen Google şirketi, haberleri aranan kelimelere odaklayan bir sistem geliştirir ve Google News hayata gözlerini açar.

Google’ın halka arz edildiği tarih ise 19 Ağustos 2004’tür. Bu tarihte Google, dünyanın en büyük borsalarından birisi olan NASDAQ üzerinde işlem görmeye başlar.

Google’ın Tarihçesi

Google, 2001 – Google’ın Tarihçesi

Özellikle de 11 Eylül saldırısından sonra Google’da inanılmaz bir bilgi akışı olur. Şirket tam bu yıllarda radikal bir değişime gider ve ara yüzünü değiştirir. Bu yıllardan sonra Google’a olan bakış açısı iyice değişmiştir. 2003 yılında Blogger’ı bünyesine katan Google, devasa bir kitleye ulaşır. 2005 yılında görsel aramaları aktif eder ve seçeneklerini genişletmeye başlar. Daha canlı bir görünüme sahip ara yüzüyle kullanıcılarına gün geçtikçe kendini sevdirir ve kazançları artar. 2006 yılında Google Servisleri olarak bildiğimiz birçok servisi hayata geçirir. Bu yıllarda en çok izlenen video platformu olan YouTube’u da bünyesine katarak ilerlemeye devam eder.

Google, 2008

2008 yılına gelindiğinde ise Google, başlı başına tüm servisleri bünyesinde bulundurmaya başladı. Haritalar özelliği, Gmail ve Google Play servisleri hayata geçti. Artık tüm kullanıcıların ana sayfası olmaya başlayan Google’a bu yıllarda doğru dürüst bir rakip çıkmadı. Internet Explorer’ın da güç kaybetmesiyle birlikte 2008 yılında Google Chrome tarayıcısı piyasaya çıktı. Bu tarayıcı ilk yılında dahi birçok kullanıcı tarafından benimsendi ve Explorer ikinci plana atıldı. Hatta insanlar Internet Explorer’i sadece Google Chrome tarayıcısını kurmak için kullanmaya başladı.

Günümüzde Google

Günümüzde ise çeviri, takvim, akıllı ve anında arama özelliğiyle Google, dünyanın en çok ziyaret edilen web sitelerinin başında yer almaktadır. Değer olarak Apple’la yarışan şirket, potansiyeli olan küçük şirketleri satın alarak dev bir şirket haline gelmeyi başardı ve şu an yoluna emin adımlarla devam etmektedir.

Google, içerisinde pek çok hizmeti de barındırmaktadır. Bu hizmetlerin başında ise şunlar gelir:

  • Google Fotoğraflar
  • Google Mail
  • YouTube
  • Google Maps
  • Google My Business
  • Google Translate
  • Google Play Store
  • Google News
  • Google Takvim
  • Google Meet

Bu hizmet ve platformların yanı sıra, Google bünyesinde ve Google ortaklığı ile hayata geçirilmiş pek çok proje yer almaktadır. Tabii ki hepsini tek tek sıralamak pek mümkün değildir. Bu durumda listenin çok uzun olacağını söyleyebiliriz. Eğer Google’ın tarihçesi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, bu linke tıklayın. Linkte, Google’ın tarihçesi hakkında Google ağızından bilgiler bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir