Finansal Özgürlük Nedir?

Finansal Özgürlük Nedir?

Finansal özgürlük nedir? Günümüz dünyasında maddiyat neredeyse her şeydir. Düzenli bir gelir kaynağı olmaması durumunda ya da mal varlıklarının asgari ihtiyaçları karşılamadığı durumlarda insanlar finansal açıdan zor dönemler geçirirler. Özellikle de kira, elektrik, su ve doğalgaz faturaları gibi her ay ödenmesi zorunlu olan ödemelerin yapılmaması, insanların birçok imkandan mahrum kalmasına neden olabilir. Bu konuda “finansal özgürlük” kavramına değinmemiz gerekir. Zira yukarıda tanımladığımız durumların tek nedeni, finansal özgürlüğün tehlike altında olmasının sonucudur.

Finansal Özgürlük Kavramı

Bireylerin; maddi yönden hiçbir kimseye muhtaç olmamalarına finansal özgürlük adı verilmektedir. Belirli bir maddi kaynağın olması, düzenli bir kazancın olması ve bu kazançların başka bir insana bağlı olmaması durumudur. Kısaca finansal açıdan kimseye hesap vermeyeceğiniz ve her bir kararı bağımsız alabileceğiniz koşullar altında finansal özgürlüğe sahip olabilirsiniz.

Bir işte çalışmak, finansal özgürlük kavramı içerisine girmez. Zira burada ne tür bir işte çalıştığınız ve işin biçimi oldukça önemlidir. Eğer bir patron altında çalışıyorsanız ve aldığınız maaş size yeteri kadar iyi gelmiyorsa, ek mesaiye kalmak sizin için tatlı gelir. Fakat para kazanmanın bir dert olmaktan çıktığı durumlarda ancak finansal özgürlük elde edilebilir.

Örneğin ünlü bir futbolcu ya da oyuncuyu düşünelim. Artık işini yapmasa dahi hayatı boyunca yeteceği kadar maddi varlığa sahiptir bu kişi. Zamanında yeteri kadar iyi işler yaptığı için finansal özgürlüğünü elde etmiştir ve artık kimse için çalışmak zorunda değildir.

Yukarıdaki örnekten finansal özgürlüğü sadece belirli bir zümre tarafından yakalandığını zannedebilirsiniz. Ancak herhangi bir borcu olmayan bir insan da finansal yönden bağımsız sayılabilir. Zira para kazanmak için kimsenin işini yapmak zorunda değildir. Finansal özgürlük nedir? İşte budur.

Finansal Özgürlük Nasıl Elde Edilir?

Temelde finansal özgürlüğü elde etmek kolaydır. Zira yukarıda da görüldüğü üzere finansal özgürlüğün net bir tanımı yoktur. Yani elinizdeki maddi kaynağın size bir süre yetebiliyor olması ve kimseye herhangi bir ödeme yükümlülüğünüz olmaması, finansal açıdan bağımsız olduğunuzu gösterir. Eğer birilerine borcunuz varsa, başkasının maddi gelirinden geçim sağlıyorsanız ve kendinize ait bir geliriniz yoksa, finansal açıdan birilerine bağımlı olabilirsiniz. Bu konuda da ailelerinin evinde yaşayan 18 yaşını geçmiş bireyler örnek olarak gösterilebilir. Yukarıda yaptığımız tanımlara uyum sağlayacak bir koşul içerisinde olduğunuzda, finansal özgürlüğünüzü elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir