Bilgisayarda Depolama Alanı Programsız Nasıl Açılır?

Bilgisayarda Depolama Alanı Programsız Nasıl Açılır?

Bilgisayarlarla haşır neşir olanlar, genellikle depolama sorunları yaşayanlardır. Zira günümüzde hemen hemen her uygulama fazlasıyla alan kaplamaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte gelen bu sorun, kesinlikle çözüme sahiptir. Mesela ek depolama alanı satın alabilir ya da taşınabilir disk satın alarak verilerinizi buraya depolayabilirsiniz. Ancak bu işlemler paralıdır. Bu yazımızda ise depolama alanı açmak için daha pratik ve ücretsiz yolları size anlatacağız. Bu sayede birkaç dakika içerisinde en azından birkaç GB ek alan kazanabilirsiniz.

    1. Depolama Alanı Açmak İçin Geçici Dosyaları Silin!

Bilgisayarda yer alan ancak artık ihtiyaç kalmayan birçok dosya bulunmaktadır. Bu dosyalar; silinmiş uygulamalardan kalan artık dosyalar, süresi dolmuş yedeklemeler veya diğer artık dosyalar olabilir. Eğer uzun zamandır geçici dosyaları silmediyseniz bu dosyalar iyice birikmiş olacaktır. Bunları silmek için bilgisayarınızın arama kısmında %temp% yazın. Yazdıktan sonra “Temp” klasörü karşınıza çıkacaktır. Bu klasör içerisinde yer alan dosyalar, silinebilir dosyalardır. Zira artık bunlara gerek kalmamıştır. Bu klasöre tıklarsanız gereksiz bir sürü dosya görebilirsiniz. Bu dosyaların tamamını silin. Bu işlem, bilgisayarınızda herhangi bir soruna neden olmayacaktır çünkü bu dosyaların tamamı gereksiz dosyalardır. Sildikten sonra dosyaların sayısına ve boyutuna bağlı olarak 1 GB’a kadar depolama alanı boşaltabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra geri dönüşüm kutusuna girerek dosyaları tamamen silmeyi unutmayın.

    1. Disk Temizleyiciyi Kullanın!

Bilgisayarınızın “Denetim Masası”na girerek disk temizleyiciyi çalıştırabilirsiniz. Bu özellik, Windows 7,8 ve 10 sürümlerinde oldukça gelişmiştir ve otomatik olarak belirli aralıklarla yapılmaktadır. Ancak göz atmanızda fayda var zira izninizle silinmesi gereken dosyalar da burada yer almaktadır. Burada sizden hangi diski temizlemek istediğiniz belirtmeniz istenir. Herhangi birini seçip işlemi başlatın. Birkaç dakika beklemek zorundasınız. Bu beklemeden sonra bilgisayarınız size silinebilecek dosyaları sunar. Bu dosyalar genellikle artık ihtiyaç duyulmayan uygulamalardan kalan artık veriler ya da önbelleklenen verilerdir. İstediklerinizi seçerek silebilirsiniz. En az birkaç yüz MB boş alanı bu sayede elde edebilirsiniz.

    1. Disk Birleştirmeyi Kullanın!

Yine denetim masası üzerinden disk temizleyici uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde hem bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasını sağlarsınız hem de gereksiz disk kullanmalarını önlemiş olursunuz. Zira dolu diskler, bilgisayar performansına çok fazla olmasa da etki etmektedir. Yine seçmek istediğiniz diski ilk olarak çözümlemeniz gerekmektedir. Bu işlem nispeten daha kısadır. İşlem sonunda diskin yüzde kaç oranında ayrıldığı size bildirilir. Genellikle virüsler ve hadsiz uygulamalar yüzünden bu veriler, diskin olması gereken yerinden farklı yerlere taşınmış olabilir ve gereksiz alan kaplıyor olabilir. Bu aşamadan sonra en iyi duruma getir butonuna tıklayarak diskinizin gereksiz alan kullanımı ortadan kaldırabilir ve daha düzgün çalışmasını sağlayabilirsiniz.

    1. Bulut Programlarından Yararlanın!

Eğer film gibi yüklü dosyalarınız varsa bu dosyalar sistemi doldurup yavaşlatıyorsa bulut sisteminden faydalanabilirsiniz. Google Drive ya da Yandex Disk gibi sistemler bu alanda en iyi sistemlerdir. Hesap oluşturarak saklamak istediğiniz dosyaları internet üzerine yükleyerek bilgisayarınızdan silebilirsiniz. Eğer lazım olursa dosyaları yeniden bilgisayarınıza yüklemeniz mümkündür ve ek olarak sistem üzerinden de dosyalarınızı tıpkı bilgisayardaki gibi kullanabilirsiniz. Bu sistem, belli bir depolama alanına kadar ücretsizdir fakat daha iyi bulut deneyimi için disk alanı satın almanızı tavsiye ediyoruz.

Son olarak

Son tavsiyemiz, büyük ve tekli dosyaları sıkıştırmak olacaktır. Özellikle film, video, yedeklenmiş veriler ve diğer alan kaplayan tüm verilerinizi Winrar gibi uygulamalar sayesinde sıkıştırabilirsiniz. Sıkıştırdığınız bu veriler, herhangi bir kayıp yaşamazlar. Sadece kullanmadığınız eşyaları tek bir valiz içerisine koyduğunuzu farz edin. İhtiyaç duydukça bu verileri sıkıştırdığınız klasörden birkaç dakika içerisinde çıkarıp kullanabilirsiniz. Bu sayede verilerinize bağlı olarak onlarca GB ek alan açabilir ve diskinizi rahatlatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir