Araknofobi Nedir? Araknofobi Nedenleri

Araknofobi Nedir? Araknofobi Nedenleri

İnsanoğlu pek çok nedenden dolayı korkar. Zira korku, oldukça doğal bir duygudur. Eğer korkmasaydık, muhtemelen çok da uzun yaşayamazdık. Bu nedenle korkularımız hakkında belki de daha esnek olmamız gerekir. Ancak fobiler, pek çok açıdan anlamsız ve sebepsiz korku olarak nitelendirilmektedir. Araknofobi de bu fobiler arasında yer almaktadır. Peki Araknofobi nedir? Araknofobi nedenleri nedir? Gelin bir göz atalım.

Araknofobi Nedir?

Uzun ve 8 adet bacaklı bir canlı hayal edin. Eğer hayal ederken korkuyorsanız, araknofobi konusunda daha fazla bilgi edinmeniz gerekebilir. Zira örümceklerden korkuyor olabilirsiniz. Evet, doğru bildiniz! Araknofobi, tam anlamı ile örümcek korkusudur. Sadece kendisi değil, görseli dahi sizi korkutabilir. Hatta ileri derecede araknofobiye sahip insanlar, örümcekleri düşünürken dahi ürperir.

Araknofobi, kelime kökeni olarak Yunancadır. Türkçe karşılığı da “örümcek korkusu”dur. Genel olarak nedensiz oluşan örümcek korkusu, esasen yenilebilir bir fobidir. Tıpkı diğer fobi türlerinde olduğu gibi, korktuğunuz şeyin üzerine sistematik olarak yaklaşmanız, korkuyu yenmeniz için bir basamak olabilir. Tabii ki bunu bir uzman eşliğinde yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Araknofobi Nedenleri Nelerdir?

Araknofobi nedenleri arasında genlerimizin etkisi yer almaktadır. Atalarımız bundan binlerce yıl önce doğada tek başına hayatta kalma mücadelesi veriyordu. Yani korunaklı evler ya da böcek öldürücü ilaçlar yoktu. Bu nedenden dolayı örümcekler insanlar için o dönemlerde tehlikeli olabiliyordu. Tabii ki günümüzde bu durum böyle değil. En azından kırsal bir bölgede değil de şehirde yaşıyorsanız, bu tür örümceklerden gerçekten korkmanıza gerek yok. Tabii ki söylemekle olmadığı da aşikar. Araknofobi nedenleri arasında geçmiş yaşantıları da öne sürebiliriz. Çocukken örümcekler ile yaşadığınız olumsuz bir deneyim, süregelen yıllar boyunca sizde araknafobinin gelişmesine neden olabilir.

Sonuç olarak, araknofobi nedenleri arasında genetik miras olan DNA’ları ve geçmiş yaşantıları suçlayabiliriz.

Araknafobi Nasıl Anlaşılır?

Elbette her örümcekten korkan araknofobi şüphesine kapılmamalıdır. Bazı insanlar, gerçekten tehlikeli olduğu için örümceklerden korkabilir. Ancak bazı insanlar, herhangi bir sebep yokken dahi örümceklerden korkar. Hatta ve hatta, örümcek görsellerinden dahi büyük derecede rahatsızlık duyarlar. Ortamda bir insanın örümcekten bahsetmesi dahi ürkmelerine yeter. Bu durumda, aşağıdaki belirtiler söz konusu olabilir:

  • Çarpıntı, yüz kızarması ve yüzde ya da kollarda kaşıntı
  • Titreme, soğuk terleme
  • Nefes darlığı
  • Ağız kuruluğu
  • Yutkunmada güçlük
  • Kısa süreli panik atak

Bu gibi belirtiler sizde de oluyorsa, araknofobi konusunda şüphelenmeniz doğaldır. Peki ne yapmalı? Tabii ki bir ruh sağlığı uzmanından destek almak en iyi yöntemdir.

Örümcek Korkusu Nasıl Yenilir? Araknofobiden Kurtulma

Eğer örümcek korkusu gündelik hayatta sizi çok fazla etkiliyorsa, yardım almanızda yarar vardır. Özellikle de banyoya giremiyor ya da yatmadan önce odanızı uzun bir süre inceliyorsanız, örümcek korkusu konusunda destek almanız gerekebilir. Tabii ki alacağınız destek, korkunuzun üzerine gitme temelli olacaktır. Yani bir başka değişle, sistematik duyarsızlaştırma ile araknofobiden kurtulabilirsiniz. Ancak bu öyle basit bir süreç değildir. Seanslar arasında belirli bir zaman geçmesi gerekir.

Eğer örümcek korkusunu yenmek istiyorsanız, bir psikolog ya da psikolojik danışma ile iletişime geçebilirsiniz. Bu sayede, örümcek korkusu hakkında endişelerinizi paylaşabilir ve psikolojik destek alabilirsiniz. Örümcek korkusu altında yatan (varsa) nedenler hakkında konuşabilir ve yavaşça bu korkunun üzerine yürüyebilirsiniz.

Örümcek korkusunu yenmenin bir diğer yolu da, artırılmış gerçeklik yöntemi ile sistematik duyarsızlaştırma yapmaktır. Bu yöntemde, örümcek terapi odasına taşınmaktadır. Tabii ki bu durum basamaklara ayrılmaktadır. Yani bir anda örümcek ile karşı karşıya kalmanız söz konusu değildir. İlk olarak, örümcek hayali üzerinden ilerleyebilirsiniz. Akabinde, örümcek görsellerine göz atarak ve örümcek videoları izleyerek korkunuzun bir adım daha üzerine gidebilirsiniz.

Nihayet en sonunda, bir örümcek ile sanal ya da gerçek olarak tanışabilirsiniz. Artırılmış gerçeklik yönteminde, örümcek ile sanal olarak karşılaşırsınız. Bu sayede sanal gerçeklik teknolojisi ile bir örümceği yanınızda gibi hissedebilirsiniz. Bu hissiyat, sizin örümceklerden aslında bu kadar da korkulmaması gerektiğini bildirir. Alttan alta, örümceklerden aslında nedensiz yere korktuğunuzu ve bu korkunun yenilebileceğini anlarsınız. İşte bu sayede, örümcek ile karşılaştığınızda daha rahat tepki verebilirsiniz.

Peki Örümcekler de Bizden Korkuyor mu?

Örümcekler hakkında belki de en büyük yanlışlardan birisi de, örümceklerin saldırgan olduğudur. Aslında durum tam da öyle değildir. Bazı türler dışında pek çok örümcek türü, aslında gayet uysaldır. Özellikle de evlerimizde yer alan örümcek türleri, insanlardan korkmaktadır. Hatta bazı örümcek çeşitleri evcilleştirilmeye müsaittir. Bu nedenle “her örümcek tehlikelidir” algısını kırmak için pratik yapmanız gerekmektedir.

Hiçbir örümcek, sırf zevk olsun diye insanları ısırmaz. Tabii ki siz bir örümceği korkutmaz ya da ona zarar vermezsiniz. Eğer örümcekler ile iyi anlaşmak istiyorsanız, onlarla yaşama adapte olmanız gerekmektedir. Zira örümcekler her yerde olabilirler. Bu korkunun üstünü örtmek, korkunuzun daha da büyümesine neden olabilir. Bu nedenle araknofobi testi yaptırabilir ve eğer gerçekten onlardan korkuyorsanız destek alabilirsiniz.

Neden Örümcek Fotoğrafı Yok?

Bu yazı, özellikle de örümceklerden korkan insanları bilgilendirme amacı ile yazılmıştır. Bu nedenle yazı içerisinde örümcek fotoğrafı kullanılmamış ve emrivaki yapılmamıştır. Ancak sizler yine de hazırlıklı olduğunuz zamanlarda örümcekler hakkında daha fazla bilgi toplayabilirsiniz.

Not: Yazı içerisinde yer alan bilgiler kesinlikle bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle yazı içerisindeki veriler tanı ya da tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Araknofobi hakkında daha fazla bilgi almak ve araknofobi hakkında destek almak istiyorsanız, profesyonel destek alabilirsiniz.

Bu yazımızda; araknofobi nedir? Araknofobiden nasıl kurtulurum? Araknofobi nedenleri nelerdir? gibi konu başlıklarına değindik.

Psikoloji kategorisinde daha fazla makale okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir