Ads.txt Dosyası Nedir? Siteme Ads.txt Nasıl Eklerim?

Ads.txt Dosyası Nedir? Siteme Ads.txt Nasıl Eklerim?

Son zamanlarda en çok merak edilen sorulardan birisi de Ads.txt dosyası nedir ve bu dosyanın ne olduğu ile ne işe yaradığıdır. Ads.txt dosyası, sizin kimliğinizle oluşturulan ve reklamverenlere sahte envanter sunulmasını önleyen bir dosyadan ibarettir. Bu dosya sayesinde, yalnızca yetkili olan satıcılar tarafından envanterinizin satılır. Bir nevi kimlik doğruma işlemi diyebiliriz.

Ads.txt dosyası, Adsense üzerinden reklam yayınlayan herkesin bulundurması gereken bir dosyadır. Eğer bu dosya sitenizde yer almazsa, kazançlarınızın büyük bir kısmı tehlike altına girer ve taklit envanterlerin tespit edilmesi zorlaşır.

Ads.txt Dosyasını Siteme Nasıl Yüklerim?

Yapmanız gereken ilk şey Adsense hesabınızda oturum açmaktır. Oturum açtıktan sonra sayfanın en başında uyarı metni çıkacak. Bu metinde yer alan “Hemen Düzeltin” butonuna tıklamanız gerek. Tıkladıktan sonra hangi sitelerinize bu dosyayı eklemeniz gerektiğine dair bir yazı çıkacak. Yazının altındaki “İndir” butonuna basarak ‘Ads’ isimli metin belgesini bilgisayarınıza indirin.

Metin belgesini bilgisayarınıza indirdikten sonra belge üzerinde herhangi bir düzenleme yapmanız gerekmez. Dosyayı olduğu gibi kullanacaksınız yani. Bu aşamadan sonra bu metin belgesini, sitenizin yer aldığı kök düzeyine eklemeniz gerekmektedir. Bunun için, Cpanel ya da Filezilla aracılığıyla web sitenizin sunucu dosyalarına erişin. Web sitenizin dosyalarının yer aldığı klasörü açıp bu dosyayı klasörlerin arasına yükleyin. İşte tüm işlem bu kadar basit.

Siteme ads.txt dosyası ekleme işlemini nasıl yaparım?

Ads.txt Dosyası Yüklemezsem Ne Olur?

Ola ki dosyayı ads.txt dosyası yüklemeyi unuttunuz. O halde kazançlarınız riske girer. Taklit yayıncılar nedeniyle sitenizde yayınlanan reklamlar, sitenizde kazanç sağlamadan reklam yayınlamanıza neden olabilir. Bu da, reklam görüntülemesi başına aldığınız kazancı düşürür. O nedenle, bir an önce Ads.txt dosyasını oluşturup web sitenizin sunucu dosyalarının olduğu alana yüklemelisiniz. Dosyayı yükledikten sonra birkaç gün beklemeniz gerekmektedir. Değişiklikler hemen onaylanmaz.

Eğer siteniz WordPress yazılımıyla oluşturulmuşsa, bu işlemi eklentiler vasıtasıyla da halledebilirsiniz. Yapmanız gereken, yeni eklenti eklemek için sitenizin yönetim paneline girmektir. Sonrasında arama butonuna ads.txt yazın ve çıkan eklentilerden birini yükleyin. Yükledikten sonra eklentide yer alan talimatları izleyin.

Eğer İYS sağlayıcınız, kök alanına bu dosyayı eklemenize olanak sağlamıyorsa o halde İYS sağlayıcınız ile iletişime geçerek sizin adınıza eklemesini talep edebilirsiniz.

Yukarıda yer alan yazıda:

  • Siteme Ads.txt nasıl eklerim?
  • Ads.txt doyası nedir?
  • Ads.txt faydaları nelerdir?

sorularının cevaplarını öğrendiniz. Aşağıda yer alan yazılardan da farklı şeyler öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir