Adım Adım Bilgisayar Hızlandırma Yolları

Adım Adım Bilgisayar Hızlandırma Yolları

Bilgisayarınız son günlerde iyice yavaşladı mı? “Bilgisayarım donuyor” ya da “Bilgisayarım yavaş çalışıyor” mu diyorsunuz? O halde bunun iki nedeni olabilir: yazılımsal veya donanımsal kusurlar. Eğer bilgisayarınızdaki sorun donanımsalsa teknik servise gitmesi gerekebilir. Ancak yazılımsal sorunları kendiniz de çözebilirsiniz. Gelin şimdi adım adım bilgisayar hızlandırma yolları konusundaki adımlara göz atalım.

Gereksiz Dosyalardan Kurtulun!

Bilgisayar hızlandırma yolları konusunda en iyi yöntem, gereksiz ve büyük yer kaplayan dosyaları silmektir. Farkında değilsiniz fakat bilgisayarınızda birçok gereksiz dosya yer almaktadır. Bu dosyalar geçici veya kalıcı dosyalardır. Geçici ve artık işe yaramayan dosyaları arama çubuğuna %temp% sorgusunu aratarak bulabilirsiniz. Ulaştığınız temp dosyası, bilgisayarınız için gereksiz dosyalardan oluşur. Bu klasörde yer alan dosya sayılı binleri geçebilir. O yüzden bu klasörde yer alan tüm veriyi silin. Birkaç dosya, tarayıcınız hala açık olduğu için silinemeyebilir. Bu nedenle silme işleminden önce tüm programları kapatın veya o dosyaları atlayın.

Temp klasörünü temizledikten sonra bir diğer işleme geçin. Bu işlem, denetim masasındaki seçenekleri kullanılarak yapılacaktır. Denetim masasına girdikten sonra “Sistem ve Güvenlik” başlığına tıklayın. Buradan “Diste yer aç” seçeneğine tıklayın ve temizlemek istediğiniz sürücüyü seçip onay kutucuğuna tıklayın. Birkaç dakika sürebilecek bu işlem sonucu, önünüze temizleyebileceğiniz dosyalar çıkacaktır. İsterseniz sistemin otomatik seçtiği onay kutucuklarıyla işlemi tamamlayabilirsiniz ya da kendiniz de dosya ekleyebilirsiniz.

Ek olarak “İndirilenler” dosyasına göz atmayı ve C diskine bakmayı unutmayın. Sildiğiniz ancak dosyalarını silmediğiniz uygulamalar ve oyunlar, gereksiz yer kaplayabilir. Aynı zamanda “Belgelerim” klasörü de gereksiz verilere ev sahipliği yapıyor olabilir. Sildiğiniz bir oyunun klasörünü görürseniz, bu klasörü silmek size faydalı olabilir.

Bilgisayarı hızlandırma yolları arasında bu yöntem, diskiniz “aşırı dolu” olduğunda işe yaramaktadır. Örneğin diskteki toplam kapasitenin %90 veya üzerini kullanıyorsanız, bu durumda gereksiz dosyaları silin. Eğer aşırı bir doluluk yoksa, bu işlem pek fazla işe yaramayacaktır. Ek olarak programsız depolama alanı açma ile ilgili bu yazımızı okuyarak ek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sürücüleri Onarın!

Bilgisayar hızlandırma yolları
Bilgisayar hızlandırma yolları: Sürücüleri birleştirin!

Üstteki işlemlerden sonra yine “Sistem ve Güvenlik” sekmesinden “Sürücüleri birleştir” seçeneğine tıklayın. Bu sekmede, önünüzde sürücülerin bulunduğu bir sayfa çıkacak. Bu sayfada istediğiniz sürücüyü seçip önce “Çözümle” kutucuğuna tıklayın. Bu işlem birkaç dakika alır ve sürücünün yüzde kaçının parçalandığını gösterir. Çözümleme bittikten sonra “En iyi duruma getir” kutucuğuna tıklayarak sürücüyü birleştirebilirsiniz. Sürücüyü birleştirme işlemi, hard diskinizin daha verimli çalışmasını sağlayacaktır.

Güncellemeleri Aksatmayın!

Bilgisayar hızlandırma yolları: Güncelleştirmeleri Denetle!
Bilgisayar hızlandırma yolları: Güncelleştirmeleri Denetle!

Sisteminizin yavaşlamasının nedenlerinden birisi de güncel olmayan sürümle çalıştırmaktır. Bu nedenle sisteminizin güncel olup olmadığını kontrol edin. Bunun için masaüstü arama çubuğuna “Güncelleştirmeleri Denetle” ifadesini yazabilirsiniz. Bu ifadeyi yazdığınızda, önünüze çıkan ilk ekrana tıklayarak güncelleştirmeleri denetleyebilirsiniz.

Virüslerden Arının!

Kaliteli bir virüs programı kullanarak sisteminizi düzenli olarak taratın. Sisteminizin yavaşlamasının en büyük nedenlerinden birisi de virüs bulaşması durumudur. Genelde korsan oyun indirenler, crack dosyalarını indirirken virüslerden de nasibini alır. Eğer siz de torrent gibi yazılımlar üzerinden oyun ya da program indirdiyseniz, bilgisayarınızda virüs olması çok yüksek bir ihtimaldir. Bu virüsler hem bilgisayarınızın yavaşlamasına hem de verilerinizin çalınmasına yol açarlar.

Büyük Dosyaları Taşıyın!

Eğer sürücünüzdeki boş alan %15’ten azsa, sürücüdeki büyük dosyaları diğer sürücüye aktarın ya da farklı bir bilgisayara taşıyın. Kısaca onları tahliye edin. Bu sayede aşırı yükten kurtulmuş olursunuz. İnternette daha sonra da indirebileceğiniz film ya da dizi gibi aşırı yüksek boyuta sahip dosyaları silerek onları not defterine kaydedebilirsiniz. Bu sayede uzun bir yolculuğa ya da tatile çıkmadan önce onları yeniden yükleyebilirsiniz.

Güç Ayarlarınızı Kontrol Edin!

Bilgisayar hızlandırma yolları: Pil ayarlarını değiştir!
Bilgisayar hızlandırma yolları: Pil ayarlarını değiştir!

Bazı durumlarda bilgisayarlar güç modunda ya da performans modunda olur. Bu durumlarda da oyun oynarken ya da program çalıştırırken kendilerini belli ederler. Masaüstü çubuğu üzerinden pil durumuna göz atarak bunu kontrol edebilirsiniz. Bu sayede pil tasarrufu modundan çıkıp performans moduna geçebilirsiniz.

Bilgisayar Hızlandırma Yolları Tavsiyeleri

Bilgisayar hızlandırma yolları konusunda hazırladığımız bu yazı, umarım size faydalı olur. Ek olarak aşağıdaki yorumlar sayfasına kendi bilgisayar hızlandırma yollarınızı da yazabilirsiniz. Bu sayede okuyuculara ek bilgiler sunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir